Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT40R2
RMCF0402FT40R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT40R2
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT40R2.pdf
Availability of RMCF0402FT40R2
QUANTITY
RMCF0402FT40R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT40R2
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT40R2
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT40R2
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT40R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT40R2 Details Description
Related parts for RMCF0402FT40R2
IC REG LDO 5V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
BLANKING PLUG SQUARE .87" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 384K FLASH 100LGA datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
CAP MICA 1100PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
CBL GRP 5.0-6.5 MM CD M12X1.5 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 90CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf