Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT44R2
RMCF0402FT44R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT44R2
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT44R2.pdf
Availability of RMCF0402FT44R2
QUANTITY
RMCF0402FT44R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT44R2
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT44R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT44R2
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT44R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT44R2 Details Description
Related parts for RMCF0402FT44R2
CABLE CLAMP NATURAL 1 1/2X1/2" datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 270K OHM 10SIP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf