Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT44R2
RMCF0402FT44R2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT44R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT44R2.pdf
Availability of RMCF0402FT44R2
QUANTITY
RMCF0402FT44R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT44R2
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT44R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT44R2
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT44R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT44R2 Details Description
Related parts for RMCF0402FT44R2
IC SUPERVISOR W/NV MEM 10-USOP datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.000V SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 25E 5.5KV datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf