Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT4K70
RMCF0402FT4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT4K70
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT4K70.pdf
Availability of RMCF0402FT4K70
QUANTITY
RMCF0402FT4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT4K70
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT4K70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT4K70
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT4K70 Details Description
Related parts for RMCF0402FT4K70
CONN RCPT 3POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 25MA 800 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 42A TO247 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 22K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 652POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf