Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT4M64
RMCF0402FT4M64 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT4M64
Brief Description
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT4M64.pdf
Availability of RMCF0402FT4M64
QUANTITY
RMCF0402FT4M64 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT4M64
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT4M64
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT4M64
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT4M64 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT4M64 Details Description
Related parts for RMCF0402FT4M64
FUSE HOLDER BLADE 32V 15A PCB datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
GUIDE LIGHT 1.5MM 8POS datasheet.pdf
TERM RING 18-16AWG #6 PIDG datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG WHITE 250' datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf