Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT511K
RMCF0402FT511K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT511K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT511K.pdf
Availability of RMCF0402FT511K
QUANTITY
RMCF0402FT511K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT511K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT511K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT511K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT511K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT511K Details Description
Related parts for RMCF0402FT511K
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
IC DELAY LN 10TAP 100NS 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 400W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.99MM datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT SOLDER GOLD datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 75MA SNT4A datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf