Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT51K0
RMCF0402FT51K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT51K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT51K0.pdf
Availability of RMCF0402FT51K0
QUANTITY
RMCF0402FT51K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT51K0
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT51K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT51K0
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT51K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT51K0 Details Description
Related parts for RMCF0402FT51K0
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC POT STER AUDIO TAPER 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
POT SLIDE 2K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 14KV datasheet.pdf