Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT5K11
RMCF0402FT5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT5K11
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT5K11.pdf
Availability of RMCF0402FT5K11
QUANTITY
RMCF0402FT5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT5K11
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT5K11
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT5K11
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT5K11 Details Description
Related parts for RMCF0402FT5K11
IC ADC 12BIT 1.25MSPS SMP 28SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.348 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER MRF24XA PIC datasheet.pdf
SR BTS PC RA 15 ASY C datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDU datasheet.pdf