Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT66R5
RMCF0402FT66R5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT66R5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT66R5.pdf
Availability of RMCF0402FT66R5
QUANTITY
RMCF0402FT66R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT66R5
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT66R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT66R5
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT66R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT66R5 Details Description
Related parts for RMCF0402FT66R5
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 8B 20SO datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A TO-220AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.7K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf