Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT69R8
RMCF0402FT69R8 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT69R8
Brief Description
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT69R8.pdf
Availability of RMCF0402FT69R8
QUANTITY
RMCF0402FT69R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT69R8
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT69R8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT69R8
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT69R8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT69R8 Details Description
Related parts for RMCF0402FT69R8
JUMPER-H1506TR/A3049W/H1506TR10" datasheet.pdf
BUMPER SQUARE 1"L X 1"W CLEAR datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.9PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES MO 3W 18K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SOLDER CONN GREEN/YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf