Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT80K6
RMCF0402FT80K6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT80K6
Brief Description
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT80K6.pdf
Availability of RMCF0402FT80K6
QUANTITY
RMCF0402FT80K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT80K6
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT80K6
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT80K6
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT80K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT80K6 Details Description
Related parts for RMCF0402FT80K6
IC REG BUCK ADJ 5A TO263-7 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 40POS W/KEY TIN datasheet.pdf
WIRE SADDLE LOCK ARROW FR 1.38" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8VSSOP datasheet.pdf
AMPTRAC PANEL SL 24 PORT datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 162MA 3.9 OHM TH datasheet.pdf