Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT820K
RMCF0402FT820K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT820K
Brief Description
RES SMD 820K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT820K.pdf
Availability of RMCF0402FT820K
QUANTITY
RMCF0402FT820K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT820K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT820K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT820K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT820K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT820K Details Description
Related parts for RMCF0402FT820K
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 20POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
Crystal 16.2570MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
4995-15 COND CRMP PUNCH datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf