Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT97R6
RMCF0402FT97R6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT97R6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT97R6.pdf
Availability of RMCF0402FT97R6
QUANTITY
RMCF0402FT97R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT97R6
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT97R6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT97R6
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT97R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT97R6 Details Description
Related parts for RMCF0402FT97R6
IDC CABLE - MKR34K/MC34G/MKR34K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FMC XM105 CONNECTIVITY CARD datasheet.pdf
FUSE DISTRIBUTION BLOCK COVER 2P datasheet.pdf
IC HS USB TO UART/FIFO 48QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.7A 23 MOHM SMD datasheet.pdf