Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT9K09
RMCF0402FT9K09 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT9K09
Brief Description
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT9K09.pdf
Availability of RMCF0402FT9K09
QUANTITY
RMCF0402FT9K09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT9K09
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT9K09
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT9K09
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT9K09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT9K09 Details Description
Related parts for RMCF0402FT9K09
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ SMD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 13MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf