Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT10R0
RMCF0402JT10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT10R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT10R0.pdf
Availability of RMCF0402JT10R0
QUANTITY
RMCF0402JT10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT10R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT10R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT10R0
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT10R0 Details Description
Related parts for RMCF0402JT10R0
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 43K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-2 POS NON SHORT datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf