Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT33R0
RMCF0402JT33R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT33R0
Brief Description
RES SMD 33 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT33R0.pdf
Availability of RMCF0402JT33R0
QUANTITY
RMCF0402JT33R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT33R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT33R0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT33R0
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT33R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT33R0 Details Description
Related parts for RMCF0402JT33R0
IC REG LDO 3.3V 1A 8DIP datasheet.pdf
IC UNBUFFERED INVERTER LP 6-XSON datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
VARISTOR 558V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SPCL KIT FOR 1 48X42 1 30X66 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 135MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE PIN datasheet.pdf