Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT3R90
RMCF0402JT3R90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT3R90
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT3R90.pdf
Availability of RMCF0402JT3R90
QUANTITY
RMCF0402JT3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT3R90
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT3R90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT3R90
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT3R90 Details Description
Related parts for RMCF0402JT3R90
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 161.1328MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MC6 24VDC RLY OSSD SFTY W/RST-6 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
STANDARD TIMER MARK II HOUSING datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SC70 datasheet.pdf