Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT430R
RMCF0402JT430R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT430R
Brief Description
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT430R.pdf
Availability of RMCF0402JT430R
QUANTITY
RMCF0402JT430R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT430R
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT430R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT430R
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT430R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT430R Details Description
Related parts for RMCF0402JT430R
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 SM 125.5UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB25 45DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 880MA 125 MOHM datasheet.pdf