Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT430R
RMCF0402JT430R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT430R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT430R.pdf
Availability of RMCF0402JT430R
QUANTITY
RMCF0402JT430R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT430R
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT430R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)