Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT51K0
RMCF0402JT51K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT51K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT51K0.pdf
Availability of RMCF0402JT51K0
QUANTITY
RMCF0402JT51K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT51K0
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT51K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT51K0
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT51K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT51K0 Details Description
Related parts for RMCF0402JT51K0
IC 10BIT 200KSPS AD S/O 20-TSSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.8 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 250V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf