Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT5K60
RMCF0402JT5K60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT5K60
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT5K60.pdf
Availability of RMCF0402JT5K60
QUANTITY
RMCF0402JT5K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT5K60
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT5K60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT5K60
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT5K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT5K60 Details Description
Related parts for RMCF0402JT5K60
SOCKET ADAPTER SOIC TO 24DIP 0.3 datasheet.pdf
CABLE TRIAX 3LUG BELDEN 9222 60" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SOD123 datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf