Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT75R0
RMCF0402JT75R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402JT75R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402JT75R0.pdf
Availability of RMCF0402JT75R0
QUANTITY
RMCF0402JT75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402JT75R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0402JT75R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402JT75R0
Related LinksRMCF040, RMCF0402JT75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402JT75R0 Details Description
Related parts for RMCF0402JT75R0
IC VIDEO DECODR W/FILTER 156LBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 10POS SLD CUP datasheet.pdf
POT 2 OHM 225W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO-214AA datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 10A datasheet.pdf
PLUG COMPONENT 12POS datasheet.pdf