Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG12K4
RMCF0603FG12K4 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG12K4
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG12K4.pdf
Availability of RMCF0603FG12K4
QUANTITY
RMCF0603FG12K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG12K4
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG12K4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG12K4
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG12K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG12K4 Details Description
Related parts for RMCF0603FG12K4
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT363 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC QUAD SPLY MONITOR ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
IC DRIVER HI/LO SIDE 600V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
IC BUS/TXRX 3ST OCTAL 20SOIC datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 100W datasheet.pdf