Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG22K1
RMCF0603FG22K1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG22K1
Brief Description
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG22K1.pdf
Availability of RMCF0603FG22K1
QUANTITY
RMCF0603FG22K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG22K1
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG22K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG22K1
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG22K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG22K1 Details Description
Related parts for RMCF0603FG22K1
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE 16POS SOCKET-SOCKET 3M datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
381 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.068UF RADIAL datasheet.pdf