Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG4K70
RMCF0603FG4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG4K70
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG4K70.pdf
Availability of RMCF0603FG4K70
QUANTITY
RMCF0603FG4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG4K70
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG4K70
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG4K70
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG4K70 Details Description
Related parts for RMCF0603FG4K70
CONN TAB POKE-IN 18-22 AWG TIN datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 8-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 10MM datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FEP WIRE 24AWG OR 500' datasheet.pdf
RING TERM LARGE NARROW TONGUE V datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf