Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG90R9
RMCF0603FG90R9 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG90R9
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG90R9.pdf
Availability of RMCF0603FG90R9
QUANTITY
RMCF0603FG90R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG90R9
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG90R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG90R9
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG90R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG90R9 Details Description
Related parts for RMCF0603FG90R9
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE TUNING 6V 20MA SCD-80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 2.03MM TRANS C-MT datasheet.pdf
16POS ELECTRONIC HOUSING KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OFBLT GRIPPER SDL NATURAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf