Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT105R
RMCF0603FT105R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT105R
Brief Description
RES SMD 105 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT105R.pdf
Availability of RMCF0603FT105R
QUANTITY
RMCF0603FT105R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT105R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT105R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT105R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT105R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT105R Details Description
Related parts for RMCF0603FT105R
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMA datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 820MA 90 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 3.8X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
IGBT 650V 120A 306W TO3P datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf