Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT10R5
RMCF0603FT10R5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT10R5
Brief Description
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT10R5.pdf
Availability of RMCF0603FT10R5
QUANTITY
RMCF0603FT10R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT10R5
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT10R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT10R5
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT10R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT10R5 Details Description
Related parts for RMCF0603FT10R5
CARD GUIDE VERTICAL MOUNT 2.76" datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 700MHZ 48TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
C-GRID DRSW RA T/H HDR. 36CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS STR DUAL .100" datasheet.pdf