Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT16R0
RMCF0603FT16R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT16R0
Brief Description
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT16R0.pdf
Availability of RMCF0603FT16R0
QUANTITY
RMCF0603FT16R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT16R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT16R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT16R0
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT16R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT16R0 Details Description
Related parts for RMCF0603FT16R0
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 30V datasheet.pdf
INDICATOR RECT WHITE LED CLR CAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG YEL SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.11A 89 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf