Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT17K4
RMCF0603FT17K4 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT17K4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT17K4.pdf
Availability of RMCF0603FT17K4
QUANTITY
RMCF0603FT17K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT17K4
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT17K4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT17K4
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT17K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT17K4 Details Description
Related parts for RMCF0603FT17K4
IC XLATOR 4CH 1.2/5.5V 12WLCSP datasheet.pdf
IC QUAD DS3/E3 TXRX 400-PBGA datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 240VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 5VOUT 1W datasheet.pdf
DISPLAY CVR H8PR (24P-300) datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
IC AMP AUD PWR 20W MONO TO220-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS MALE DIN RAIL datasheet.pdf