Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT196R
RMCF0603FT196R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT196R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT196R.pdf
Availability of RMCF0603FT196R
QUANTITY
RMCF0603FT196R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT196R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT196R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT196R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT196R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT196R Details Description
Related parts for RMCF0603FT196R
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf