Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT1K24
RMCF0603FT1K24 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT1K24
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT1K24.pdf
Availability of RMCF0603FT1K24
QUANTITY
RMCF0603FT1K24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT1K24
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT1K24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT1K24
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT1K24 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT1K24 Details Description
Related parts for RMCF0603FT1K24
OSC XO 1.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf