Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT1K74
RMCF0603FT1K74 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT1K74
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT1K74.pdf
Availability of RMCF0603FT1K74
QUANTITY
RMCF0603FT1K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT1K74
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT1K74
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT1K74
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT1K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT1K74 Details Description
Related parts for RMCF0603FT1K74
CONN BACKSHELL DB37 PLASTIC BLCK datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERM MALE 10-12AWG TIN datasheet.pdf
LED ZPOWER COOL WHT 6300K SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.25A 30V datasheet.pdf
3/4" SPLITWRAP BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 4BIT 14VQFN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf