Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT210R
RMCF0603FT210R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT210R
Brief Description
RES SMD 210 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT210R.pdf
Availability of RMCF0603FT210R
QUANTITY
RMCF0603FT210R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT210R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT210R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT210R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT210R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT210R Details Description
Related parts for RMCF0603FT210R
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS SOT-23-6 datasheet.pdf
PROTOTYPINGBOARDWITH C8051F350 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 12V +/-15V 140W datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
DSUB 25 M SOD G CAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf