Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT261R
RMCF0603FT261R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT261R
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT261R.pdf
Availability of RMCF0603FT261R
QUANTITY
RMCF0603FT261R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT261R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT261R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT261R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT261R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT261R Details Description
Related parts for RMCF0603FT261R
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH BUILT-IN FOR WLH2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE-MALE,RA M12 1M datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf