Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT2K43
RMCF0603FT2K43 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT2K43
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT2K43.pdf
Availability of RMCF0603FT2K43
QUANTITY
RMCF0603FT2K43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT2K43
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT2K43
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT2K43
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT2K43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT2K43 Details Description
Related parts for RMCF0603FT2K43
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA DP 8-SMD datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 02CKT datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf