Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT2M55
RMCF0603FT2M55 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT2M55
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT2M55.pdf
Availability of RMCF0603FT2M55
QUANTITY
RMCF0603FT2M55 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT2M55
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT2M55
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT2M55
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT2M55 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT2M55 Details Description
Related parts for RMCF0603FT2M55
FIXED IND 4.7UH 9A 7 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 3A INSERT RT datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 03CKT datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CTV 6C 6#12 SKT PLUG datasheet.pdf
2200UF 25V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf