Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT332R
RMCF0603FT332R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT332R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT332R.pdf
Availability of RMCF0603FT332R
QUANTITY
RMCF0603FT332R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT332R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT332R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT332R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT332R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT332R Details Description
Related parts for RMCF0603FT332R
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
20 MHZ-40 MS/S DSO W/2 PROBES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HAN BRID-RJ45 PANEL FEED THROUGH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 110MA 4.25 OHM datasheet.pdf