Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT360R
RMCF0603FT360R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT360R
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT360R.pdf
Availability of RMCF0603FT360R
QUANTITY
RMCF0603FT360R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT360R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT360R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT360R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT360R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT360R Details Description
Related parts for RMCF0603FT360R
RC NETWORK 22 OHM/47PF 5% SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X7S 0805 datasheet.pdf
SSR IP00 100A/240VAC AC INPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
107US W 50FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
LED MODULE 6" 4000K 80CRI datasheet.pdf