Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT39K2
RMCF0603FT39K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT39K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT39K2.pdf
Availability of RMCF0603FT39K2
QUANTITY
RMCF0603FT39K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT39K2
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT39K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT39K2
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT39K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT39K2 Details Description
Related parts for RMCF0603FT39K2
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IBUTTON KEY RING MOUNT YELLOW datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ISL6754 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf