Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT39K2
RMCF0603FT39K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT39K2
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT39K2.pdf
Availability of RMCF0603FT39K2
QUANTITY
RMCF0603FT39K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT39K2
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT39K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT39K2
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT39K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT39K2 Details Description
Related parts for RMCF0603FT39K2
SWITCH THUMBWHL BLK BACK MNT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.8VC SOT23 datasheet.pdf
VARISTOR 1000V 6.5KA DISC 23MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf