Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT3K09
RMCF0603FT3K09 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT3K09
Brief Description
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT3K09.pdf
Availability of RMCF0603FT3K09
QUANTITY
RMCF0603FT3K09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT3K09
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT3K09
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT3K09
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT3K09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT3K09 Details Description
Related parts for RMCF0603FT3K09
IC FPGA 81 I/O 100QFP datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 50ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
VHB ACRYLIC FOAM CIRCLE3/4"250PC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf