Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT3K65
RMCF0603FT3K65 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT3K65
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT3K65.pdf
Availability of RMCF0603FT3K65
QUANTITY
RMCF0603FT3K65 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT3K65
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT3K65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT3K65
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT3K65 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT3K65 Details Description
Related parts for RMCF0603FT3K65
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf