Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT3R90
RMCF0603FT3R90 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT3R90
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT3R90.pdf
Availability of RMCF0603FT3R90
QUANTITY
RMCF0603FT3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT3R90
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT3R90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT3R90
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT3R90 Details Description
Related parts for RMCF0603FT3R90
RES SMD 7.69K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT OTP MQFP-80-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223-6 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 7.2A 8-SOIC datasheet.pdf
IC V-LEVL XLATR I2C/SMBUS US8 datasheet.pdf
IC TMDS REGEN W/MUX 128-MQFP datasheet.pdf
STRIP MARKER 4 SPCL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf