Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT487K
RMCF0603FT487K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT487K
Brief Description
RES SMD 487K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT487K.pdf
Availability of RMCF0603FT487K
QUANTITY
RMCF0603FT487K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT487K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT487K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT487K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT487K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT487K Details Description
Related parts for RMCF0603FT487K
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
TRANSFRMR ISOL 115 TO 115V 135VA datasheet.pdf
CAP ARRAY 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE MICRO3 BLADE 32V AG 7.5A datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CUTTER TIP (END) STRAIGHT 4.72" datasheet.pdf