Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT4K02
RMCF0603FT4K02 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT4K02
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT4K02.pdf
Availability of RMCF0603FT4K02
QUANTITY
RMCF0603FT4K02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT4K02
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT4K02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT4K02
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT4K02 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT4K02 Details Description
Related parts for RMCF0603FT4K02
CAP TANT 22UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 2A 16TQFN datasheet.pdf
GASKET KIT 4 BUTTON PB STATION datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BLACK HOOK datasheet.pdf
OSC MEMS 312.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf