Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT5K76
RMCF0603FT5K76 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT5K76
Brief Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT5K76.pdf
Availability of RMCF0603FT5K76
QUANTITY
RMCF0603FT5K76 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT5K76
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT5K76
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT5K76
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT5K76 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT5K76 Details Description
Related parts for RMCF0603FT5K76
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-323 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 565MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
MICRO 51C S 12" WHT JACKS NI datasheet.pdf