Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT665R
RMCF0603FT665R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT665R
Brief Description
RES SMD 665 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT665R.pdf
Availability of RMCF0603FT665R
QUANTITY
RMCF0603FT665R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT665R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT665R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT665R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT665R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT665R Details Description
Related parts for RMCF0603FT665R
RES ARRAY 7 RES 27K OHM 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262 datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.5A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 61.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf