Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT6K49
RMCF0603FT6K49 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT6K49
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT6K49.pdf
Availability of RMCF0603FT6K49
QUANTITY
RMCF0603FT6K49 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT6K49
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT6K49
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT6K49
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT6K49 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT6K49 Details Description
Related parts for RMCF0603FT6K49
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
INPUT MODULE FILTERED 6A datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MIXING NOZZLE-200/400ML DUO-PACK datasheet.pdf
GYROSCOPE DUAL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf