Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT715K
RMCF0603FT715K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT715K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 715K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT715K.pdf
Availability of RMCF0603FT715K
QUANTITY
RMCF0603FT715K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT715K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT715K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT715K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT715K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT715K Details Description
Related parts for RMCF0603FT715K
SWITCH SLIDE SP3T 250MA 125V datasheet.pdf
POWER ENTRY MODULE 10A M5 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-3050 02000C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf